איך נדע שהתינוק מקבל מספיק חלב

לידת התינוק היא המשכו של תהליך היכרות שמתחיל עוד בזמן ההיריון ונמשך עוד חודשים רבים אחר כך. הכרת צרכיו של התינוק, דפוסי הנקה תקינים והתנהגות אופיינית לתינוק בשבועות הראשונים לחייו, מסייעים ברכישת ביטחון בהתנהלות אתו, ומאפשרים לזהות מצבים שדורשים התערבות מקצועית.

אחד האתגרים העיקריים, אם לא העיקרי שבהם, שמלווים אמהות צעירות בתחילת דרכן בהנקה היא אי הוודאות לגבי כמויות החלב שלהן או לגבי הכמויות שהתינוק שלהן אוכל.

46

קיימים מספר מדדים שלרוב יכולים לתת מענה לאי הודאות הזו:

 

  • מתקיימות לפחות שמונה הנקות ביממה– הניקי לפי דרישת תינוקך ולא לפי השעון. חשוב לוודא שהתינוק יונק לפחות שמונה פעמים ביממה (24 שעות), וייתכן שיבקש לינוק אף יותר. הנקת התינוק תיעשה לפי דרישתו גם כאשר הוא מבקש לינוק שוב זמן קצר אחרי ההנקה האחרונה. אם התינוק ישן שינה ארוכה של יותר משלוש-ארבע שעות כמה פעמים ביום, רצוי להעירו ולוודא שמספר ההנקות תואם לשמונה פעמים ביממה לפחות. כמה שבועות לאחר הלידה, כאשר ההנקה מבוססת ונצפית עלייה תקינה וסדירה במשקל, אפשר להפסיק להעיר את התינוק להנקות ורק להמשיך ולעקוב אחר העלייה התקינה משקל.

 

  • זיהוי סימנים למעבר חלב מהשד לתינוק –

מציצות ותנועות סנטר – בדפוס יניקה תקין, המציצות הראשונות ותנועות הסנטר עם התחברות התינוק לשד יהיו מהירות ושטחיות, וכמות החלב שיקבל תהיה קטנה. זהו חלב שומני שנשאר בצינוריות מההנקה הקודמת. תפקידן של מציצות אלו הוא לגרות את הפטמות ולגרום לרפלקס שחרור החלב

כאשר מתחילה פעולתו של רפלקס שחרור החלב, כמות גדולה יותר של חלב זורמת מהשד, והיניקות ישתנו. תנועות הסנטר יהיו עמוקות וממושכות יותר. אלו הן יניקות פעילות אשר במהלכן נראה כי התינוק מגלה עניין בהנקה ויונק במרץ. לאחר כמה דקות, וככל שתימשך ההנקה, התינוק יעשה יותר ויותר עצירות בין היניקות, עד שלרוב, בסופו של דבר, יירדם וישמוט את הפטמה.

לעומת זאת, תינוק שנרדם מהר כבר בתחילת ההנקה, מתעצבן, מתנתק פעם אחר פעם מהשד או בוכה על השד, מעורר את החשד שהוא לא מקבל די חלב בהנקה.

 

קולות בליעה אינן נחשבות לסימן מובהק של מעבר חלב – לעתים אפשר לשמוע את התינוק בולע בזמן היניקה, ואולם יש תינוקות המשמיעים קולות בליעה מרשימים בזמן ההנקה, ואף על פי כן לא מקבלים די חלב

 

  • מעקב חיתולים– אחד המדדים הטובים ביותר לכך שתינוק יונק מקבל מספיק חלב הן היציאות. החל מהיממה הרביעית ובמשך השבועות הראשונים נצפה לארבעה חיתולים לפחות עם צואה בצבע צהבהב, וחמישה חיתולים לפחות עם שתן. תדירות היציאות יכולה לרדת לאחר מספר שבועות.
  • התינוק נצמד היטב לשד ואין כאבים,פצעים או גודש.
  • התינוק בדרך כלל יירדם על השד אחרי היניקה, או יהיה רגוע בין הארוחות.
  • התינוק חוזר למשקל הלידה כשבוע– עשרה ימים אחרי הלידה בממוצע, ועד שבועיים לאחריה לכל היותר. הוא עולה במשקל בעקביות בטווח נורמה של  40-20 גרם ביום, אם כי ייתכנו שבועות שבהם יעלה יותר במשקל ושבועות שיעלה פחות. החל בחודש השלישי קצב העלייה במשקל מתמתן ואינו עקבי.
  • הרגשת האם לגבי שפע החלב:כאשר יש תחושה שהשד שהיה מלא לפני ההנקה, מתרכך אחריה. חלק מהאמהות יבחינו או ירגישו שמהשד השני (שממנו התינוק אינו יונק) מטפטף חלב בזמן רפלקס שחרור החלב.

 

נכתב על ידי  שלי גת ושיר ליבנה, יועצות הנקה מוסמכות IBCLC, שלי גת – בית להנקה