מאת: מירי פבזנר- רוקחת ומדריכת הנקה. פייסבוק: מירי פבזנר- הנקה. בריאות. תזונה

דלקות אוזניים הם בעיה נפוצה מאוד בילדים עד גיל שלוש. בילדים הדלקת היא בדרך כלל בחלל האוזן שנקרא "האוזן התיכונה". הרבה פעמים דלקות אוזניים מופיעות סמוך למחלה בדרכי הנשימה העליונות או סמוך למחלה המלווה בכאב גרון.

ישנו סוג נוסף של דלקת אוזניים שנקרא דלקת אוזניים חיצונית. דלקות אוזניים בחלק החיצוני של האוזן מופיעות עקב כניסה של מים לאוזן (למשל בקיץ אחרי בילוי בבריכה). דלקת חיצונית אינה מלווה בחום.

ילדים ששותים חלב אם או פורמולה מבקבוק בשכיבה הם בסיכון גבוה יותר לדלקות אוזניים בחלל האוזן התיכונה.
דוגמאות לגורמי סיכון נוספים:
1.  עישון ליד הילד
2. ילד עם נזלת אלרגית בסיכון לדלקות אוזניים
3. ילד עם שקד שלישי

איך תזהו שהילד סובל מדלקת אוזניים?

כאמור לרוב דלקת אוזניים תופיע אחרי מחלה עם נזלת או כאב גרון ולכן סמיכות למחלה יכולה לרמוז. 
כשתינוקות מרגישים כאב אוזניים הם משפשפים או מושכים את האוזן הכואבת. על כן חוסר שקט ומשיכות ונגיעות תכופות באוזן יכולים להיות סימן של דלקת אוזניים. עם זאת יש לשים לב שמשיכה ושפשוף של אוזניים הם גם סימן של עייפות ולכן זה יכול להיות מקור לבלבול ואין תחליף לבדיקה ע"י רופא.

כשמדובר בדלקת חיידקית חריפה יתכן ותראו מוגלה מתנקזת מהאוזן החוצה. במקרה כזה חשוב לנקות את ההפרשות ולייבש את האזור.

אם רופא אבחן דלקת אוזניים יתכן והוא ירשום טיפול באנטיביוטיקה דרך הפה. היות ומחקרים מראים שרוב הילדים מבריאים מדלקות אוזניים גם ללא טיפול אנטיביוטי ועקב כך שהמנעות מטיפול אנטיביוטי מונעת מהחייקדים לפתח עמידות לטיפול, הגישה היום לא למהר לתת אנטיביוטיקה. 
בילדים עד גיל שנתיים בדרך כלל מחכים עד 48 שעות ורק אם אין שיפור או יש החמרה הרופא יתן מרשם לאנטיביוטיקה ובילדים מעל גיל שנתיים מחכים לרוב 72 שעות.
הטיפול בטיפות אוזניים אנטיביוטיות עוזר רק לדלקת בחלק החיצוני של האוזן ולא יעזור בדלקת באוזן התיכונה.

תכשירים שכדאי להכיר:
1.  טיפות אוזניים להקלה על הכאב נקראות אוטידין או אנסתטיק. נמכרות ללא מרשם! אם אין שיפור במצב הילד אחרי יומיים או במקרה שחום הילד עולה יש לפנות לרופא! איך משתמשים?
א. אוטידין: יש לזלף אוטידין לתוך האוזן עד שמבוא האוזן החיצוני יהיה מלא, להמתין מספר דקות ולסגור את האוזן עם צמר גפן נקי (אין להכניס עמוק). יש לחזור על ההזלפה מדי שעה עד להפגת הכאבים ולהמשיך את הטיפול במשך 2-1 ימים נוספים.
ב. אנסטיק: לטפטף כמות המספיקה למלא את תעלת האוזן, 3-4 פעמים ביום. מומלץ להישאר בתנוחת שכיבה למשך מספר דקות, כדי לאפשר לתרופה להגיע לפנים האוזן. אפשר לשים כדור צמר גפן נקי בפתח האוזן (לא עמוק) למניעת נזילת התרופה החוצה.
2.  יש תכשיר שנקראotikon  . מדובר בספריי שמכיל צמחי מרפא, שמן זית ושמן שום. הוכח כיעיל במחקרים ונוח לשימוש. נמכר ללא מרשם.
3. למי שמחפש תכשירים על בסיס צמחי מרפא כדאי להכיר תכשיר נוסף לילדים מעל גיל שנה נקרא פורמולה E.N חברת סופהרב. מדובר בסירופ המכיל צמחי מרפא שלטענת היצרן מקלים על הכאב בדלקת אוזניים.

מה לא לעשות? לא להזליף שמן זית עם שום לאוזן (יש תרופת סבתא כזאת). אם עור התוף אינו שלם זה מאוד מסוכן ובלי בדיקת רופא אי אפשר לדעת האם יש קרע בעור התוף.

בילדים הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות הרופאים רושמים לפעמים טיפול אנטיביוטי מונע (טיפול מדי יום במינון נמוך במשך כמה שבועות) ומקרים מסוימים יש צורך בניתוח כפתורים.

תוכן המאמר אינו מהווה המלצה רפואית ואינו תחליף להתייעצות עם רופא

tug-in-ear