מאת:שלי גת ומעיין עשת.

הנקה בישיבה בתמיכת כרית הנקה.

הנקה היא פעולה שמתבצעת באופן תכוף, ממושך ויומיומי בחיי אם מניקה, במיוחד בחודשים הראשונים לחיים של תינוקה. אמהות מניקות בתנוחות שונות לפי העדפותיהן הקשורות לגילו ומצבו הרפואי של התינוק, מבנה השדיים שלהן ותחושת הנוחות בכל תנוחה. אין צורך להתנסות בכל התנוחות מיד לאחר הלידה, ולרוב אמהות מניקות בתנוחה או שתיים שנוחות להן ביותר.

בשנים האחרונות מלמדים אמהות רבות להניק בתנוחה שבה הן נשענות לאחור על מנת לאפשר לתינוק לגלות עצמאות רבה יותר ב"דרך אל השד" וכמו כן, לאפשר להן להיעזר בגרוויטציה לטובתן ולא להרים את התינוק אל השד וכך להילחם בה. יחד עם זאת, לא לכולן התנוחה הזו מתאימה ואמהות רבות מוצאות עצמן מניקות במשך שעות בישיבה, רכונות לפנים, עם הרבה מתח בכתפיים ובידיים.

75

ישיבה ממושכת היא אחת הסיבות המרכזיות להתפתחות כאב גב תחתון. הישיבה בשילוב עם אחיזת התינוק באופן אסימטרי (כאשר מדובר בהנקה של תינוק אחד), עלולה לגרום לאי נוחות בגופה של האם ולעיתים אף לכאבים.

תמיכה של כרית הנקה במנחים שונים יכולה להקל משמעותית על האם. תמיכה לגב והגפיים העליונות (זרוע, אמה ושורש כף היד), תאפשר להרפות את איזור חגורת הכתפיים, להוריד מאמץ מיותר בזמן ההנקה ולמנוע מכאובים נלווים במפרקים מרוחקים.

כאשר אין תמיכה חיצונית בזמן ההנקה, יופעל מאמץ רב בשרירי כף היד ומפרק שורש כף היד עלול להיות מכופף יתר על המידה. כאשר אם מניקה ללא תמיכה לפחות שמונה פעמים ביממה ומשני הצדדים בכל פעם, קיים סיכון ממשי לדלקת סביב המפרק.

למה נרצה לשים לב כאשר מניקות בישיבה בתמיכה של כרית הנקה?

  • כרית ההנקה צריכה לספק תמיכה בגב התחתון, מתחת למרפק והאמה ואף סביב שורש כף היד. זאת כדי להימנע ממתיחת יתר של רקמות רכות כמו רצועות או מאמץ יתר בשרירי הידיים. כאשר המאמץ סביב היד יורד, גם המאמץ סביב הכתף והצוואר נעלם. ככל שהכרית תתמוך בצורה טובה יותר, כך יהיה פחות עומס והאם לא תחוש מכאובים או אי נעימות בזמן או לאחר ההנקה.
  • תמיכה של כפות הרגליים בקרקע כאשר הן בכיפוף.  האגן יהיה צמוד למושב ובכך תנתן תמיכה נאותה לגב התחתון.
  • תמיכה בקיעור הטבעי של הגב התחתון ('לורדוזה מותנית') אשר תמנע כאבי גב.
  • סימטריה –  יש לשים לב שהכתפיים מאוזנות, שאין כתף גבוהה בהרבה מעל השנייה או שכמה שמורמת גבוה יותר באופן החזקת התינוק

פעמים רבות אימהות זקוקות לזמן הסתגלות לאימהות, לתינוק שלהן, אל תוך ההנקה ולא תמיד זה מגיע בקלות. כרית הנקה יכולה להיות אביזר עזר שמוריד עומס מכתפי האם, תרתי משמע.

עם זאת, גם לאחר הנקה בתמיכת כרית, מומלץ לבצע מספר תרגילי מתיחה לבית החזה, צוואר והידיים, 'פתיחה' של איזור בית החזה וחגורת הכתפיים וכן הנעה של שורשי כף היד. יש להחזיק את המנח באופן סטטי למשך 15-20 שנית, לחזור על כך 2-3 פעמים ולהקפיד לבצע את התרגיל בשני הצדדים.

דוגמאות לתרגילים אחרי הנקה

‫הנקה עם כרית הנקה - 1מעין ושלי (1) - Google Docs - Google Chrome‬ 2015-08-25 12.31.29

קרדיט ל: הנקה בתמיכת כרית הנקה / מעיין עשת -פיזיותרפיסטית מוסמכת B.P.T ושלי גת .