מאת :ורד לב -נטורופתית N.D. ויועצת הנקה מוסמכת  IBCLC

לכולם זה ברור שההנקה היא דרך ההאכלה הביולוגית של צאצאי משפחת היונקים באשר הם. שההנקה היא הנורמה, היא בטבע שלנו והיא הציפיה הביולוגית המולדת של כל תינוק שנולד- להיות מוזן על ידי אמו במזון המותאם לו ביותר בכל הרמות, חלב האם.

במאמר זה אני רוצה להתמקד בפן מסויים של ההנקה, שגם הוא ידוע ומוכר, אולם מצריך לטעמי מיקוד משמעותי יותר, בעיקר כאשר אנחנו נמצאים לפני עונת החורף, שמחביאה בחובה פוטנציאל למחלות זיהומיות למיניהן.

מה הקשר בין הנקה לחורף?

אם כן, גם בחורף כדאי ומומלץ לתינוקות לינוק. זה בהחלט אינו מנהג עונתי, אלא אופן האכלה כלל שנתי. אולם בחורף כולנו חשופים יותר למחלות זיהומיות מעצם תנאי החיים השונים מהעונות האחרות: אנחנו נוטים להסתובב במקומות סגורים, מחוממים ופחות מאווררים- המהווים קרקע מצוינת לשגשוג פתוגנים שונים ודרך נפלאה להעבירם מהאחד לשני. ילדים במיוחד "מביאים" איתם פתוגנים מהגן ומביה"ס ולאלה קל יותר לעבור מהאחד לשני בתנאים אלה.

כמו כן אנחנו חשופים פחות לאור השמש, ויש פחות ירקות ופירות טריים בתזונה היומיומית- מה שעשוי להשפיע על חוסן מערכת החיסון שלנו.

כאשר תינוק קטן נחשף לפתוגנים הוא עלול לפתח מחלות זיהומיות למיניהן, אולם מאחר ומערכת החיסון שלו עדיין אינה בשלה כלל, הוא עשוי להגיע למצבים קשים יותר מאשר של ילד בוגר יותר או של מבוגר הנחשף לאותו פתוגן.

לדברי ד"ר שרון ברנסבורג צברי*, החוקרת את התפתחות המערכת החיסונית ואת יחסי הגומלין בין המערכת החיסונית לחלב אם, "התינוק המתפתח הוא חסר ישע. אין לו יכולת להגן על עצמו, והוא זקוק להגנה אקטיבית מסוגים שונים, כולל הגנה חיסונית, מאחר שהמערכת החיסונית שאיתה נולד רחוקה מלהיות מפותחת. תגובה חזקה של המערכת החיסונית בגיל צעיר, הנגרמת למשל כתוצאה מחום ודלקת, עלולה לפגוע קשה בהתפתחות התינוק."

בחלב אם ישנם נוגדנים, המיועדים לספק הגנה לרך הנולד, אולם מה שפחות ידוע הוא כי הרכב הנוגדנים הללו הוא ספציפי לכל זוג אם- תינוק. כך שאם התינוק והאם נחשפים שניהם לפתוגנים מהסביבה, האם תפתח נוגדנים לאותם הפתוגנים ותעביר אותם לתינוק דרך החלב שלה.

איך זה עובד?

התינוק נולד סטרילי. כאשר מגיעים אליו חומרים שאינם מוכרים לו, צריך גופו – באמצעות המערכת החיסונית – לדעת אם הגורמים הזרים האלה הם מזון שהוא צריך לספוג, או שמא וירוס או חיידק שיש לפעול נגדם. הדרך הטובה ביותר למערכת החיסונית הלא בשלה שלו להבדיל בין החומרים, היא באמצעות  מידע שהיא מקבלת ממקורות אחרים. במקרה של הנקה, חלב האם הוא שמספק למערכת החיסונית של התינוק את המידע הזה.

אחד מאופני העברת הנוגדנים בין האם לתינוקה הוא באמצעות מנגנון מיוחד, שבו רוק מפיו של התינוק עובר לפטמות האם ומציג חומרים המעוררים את המערכת החיסונית שלה ליצר נוגדנים ספציפיים. וכך התינוק "מבקש" מאמו את מה שנחוץ לו בצורה בלתי אמצעית- ערוץ ישיר למערכת החיסון שלה.

דרך נוספת היא דרך מערכת העיכול: "הנוגדנים בחלב האם בנויים בצורה שמקשה על פירוקם," מסבירה ד"ר ברנסבורג־צברי, "וגם קיבת התינוק עדיין אינה בשלה, ולכן אינה מסוגלת לפרק אותם. מאחר שרירית המעי של התינוק חדירה יותר מזו של אדם מבוגר, יכולים הנוגדנים להיספג דרך דופנות המעי אל מערכת הדם."

חלב האם, היא אומרת, מגן על המעי גם מפני חדירה של פתוגנים. הוא מצפה את המעי בשכבה של חומרים המעודדים גדילת חיידקים מגינים, ויוצר את החומציות המתאימה, המונעת התרבות של חיידקים מסוימים. גם מתן של בקבוק תמ"ל אחד, בבית היולדות, למשל, יכול לשנות את רמת החומציות בקיבת התינוק למשך ימים רבים. כאשר תינוק מקבל תמ"ל למשך שבוע לאחר הלידה השינוי עלול להיות בלתי הפיך.

כך שניתן להבין את יכולת ההגנה הייחודית כל כך שמספקת ההנקה ישירה במיוחד בעונת החורף. ככל שהאם והתינוק יהיו קרובים יותר בתקופה רגישה זו, אפשר יהיה לשער כי התינוק ייהנה מההגנה החיסונית הגבוהה ביותר שניתן לקבל.

אין זה אומר שלא יחלה כלל, אולם סיכוי סביר שאם אכן יחלה, יוכל לעבור את תקופת המחלה בצורה פחות קשה.

מה אומרים המחקרים?

תינוקות שיונקים באופן בלעדי בששת חודשי חייהם הראשונים ואח"כ ממשיכים לינוק עד לפחות גיל שנה, בשילוב עם מזון מוצק, נמצאו במחקרים רבים כסובלים פחות ממחלות זיהומיות שעשויות להשפיע מאד על איכות חייהם של תינוקות קטנים, ואף להוות קרקע לסיבוכים רפואיים בהמשך.

אחד המחקרים האחרונים בתחום מגיע מכרתים, שם עקבו אחרי למעלה מ-900 תינוקות בשנת חייהם הראשונה. החוקרים בדקו את אופני ההאכלה וכן מחלות זיהומיות כמו: דלקות אוזניים, דלקות במערכת הנשימה, מחלות דלקתיות של מערכת העיכול (שלשולים, כאבי בטן וכו'), דלקות בדרכי השתן, דלקות עיניים ועוד. נתונים נלקחו בחודשים 1,3,6,9,12 .

הממצאים מראים באופן חד משמעי שהתינוקות שזכו לבריאות מיטבית היו אלה שינקו באופן מלא במשך 6 חודשים ואילו אלה שינקו חלקית (הנקה בשילוב עם תמ"ל) לא נהנו מאותה ההגנה.

החוקרים הדגישו שמדובר באוכלוסיה שנהנית מתנאים בריאותיים טובים מלכתחילה. כך שבהחלט לא מדובר ביתרונות ההנקה לאוכלוסיות בעולם השלישי בלבד.

69

מה עוד אפשר לעשות?

הרפואה הטבעית מספקת לנו שלל כיוונים לחיזוק המערכת החיסונית שלנו ולשמירה על חום הגוף בעונת החורף. כך שאם מניקה יכולה בהחלט לשמור על מערכת חיסונית חזקה ואף לתרום לחיזוק מערכת החיסון של התינוק היונק דרך החלב שלה.

אם תדאג האם לאכול, למשל, מזונות המכילים ויטמין C ואבץ היא תדאג לכך שגם בחלבה יהיה שפע גדול יותר של רכיבים אלה.

כמובן שאם שתדאג לחזק את עצמה, תצליח להתרחק בעצמה ממחלות החורף.

ניתן להעזר בתזונה מתאימה ואף בשיטות טיפול כמו דיקור, צמחי מרפא, וטיפולים שונים במגע.

הנה כמה רעיונות למשקאות מחממים המחזקים את מערכת החיסון בחורף:

hot lemon- ginger- honey מבשלים ג'ינג'ר במים עד לרתיחה ו 5-10 דקות נוספות. מוסיפים מיץ לימון וממתיקים בדבש או מולסה.

תה בסגנון צ'אי הודי זוהי גירסה נטולת תה, סוכר וחלב למשקה הצ'אי הידוע.

במים מבשלים מקל קנמון, 2-3 מסמרי ציפורן 1-2 תרמילי הל, 3-4 כדורי פלפל שחור ופיסת ג'ינג'ר ומביאים לרתיחה. ממשיכים לבשל עוד כ-10 דקות (אפשר גם יותר, זה רק "יחמם" את המשקה יותר ויהפכו לחריף יותר. ניתן להמתיק בדבש או מולסה.

מרק מיסו מהיר למי שמעוניין בטעם מלוח יותר למשקה שלו, בעבודה או בבית. מערבבים כפית מיסו עם מים רתוחים. אם יש זמן אפשר להוסיף את המיסו למים שבושלו עם ירקות ולהוסיף ג'ינג'ר ובצל ירוק.

שתייה קבועה של ציר עצמות בחורף יכולה לעזור לחזק את מערכת החיסון והעיכול כאחד.

ואם כבר חולים, אפשר להיעזר בחלב אם בעוד מגוון דרכים.

רק בריאות!

ורד לב היא נטורופתית N.D., יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ואם ל-4.