מאת: מירי פבזנר רוקחת ומדריכת הנקה. פייסבוק: מירי פבזנר- הנקה. בריאות. תזונה

נזלת אצל תינוקות ופעוטות הינה דבר נפוץ. ילד הסובל מגודש באף יתקשה לאכול ולהרדם. איך להקל על הקטנטנים?

קודם כל כללי בטיחות. במה לא מומלץ להשתמש:

 1.  ב2013 איגוד רופאי הילדים הוציא המלצה להימנע משימוש במכשירי אדים עקב כך שבמים, העומדים במכשיר, עלול להתרבות חיידק הלגיונלה. החיידק מתרבה במים עומדים וגורם לדלקת ריאות קשה שעלולים להיות לה סיבוכים.
  חשוב להכיר את ההמלצה החדשה.
  המסמך שפורסם סוקר מחקרים שונים לגבי יעילות השימוש במכשירי אדים והמסקנה המתקבלת היא שהסיכון גדול מהתועלת.
 2. השימוש במשאבות נזלת מאוד מאוד לא מומלץ. המכשירים הללו יוצרים וואקום בתוך האף וזה יכול לפגוע בריריות העדינות של הקטנטנים. 
  כדי להקל על פינוי הנזלת ניתן לעמוד עם התינוק ליד ברז עם מים זורמים בטמפרטורה נעימה, להרטיב את היד ולסחוט את האף ממש ממש בעדינות כמה פעמים.
 3. הורים המשתמשים בשמנים המקלים על הנשימה צריכים לשים לב שבטיפול בתינוקות אסור להשתמש בשמן אקליפטוס רגיל, אלא רק באקליפטוס לימוני ובכל מקרה לא להשתמש בשמן טהור, אלא למהול כמה טיפות בשמן בסיס.

אז איך כן להקל על נזלת?

 1. כדאי לגלגל מגבת או שמיכה ולדחוף אותה מתחת למזרן באזור הראש על מנת להגביה את האזור. שכיבה בשיפוע עוזרת לנזלת להתפנות מאזור האף לגרון ולילד קל יותר לנשום בשינה.
 2. טיפות מי מלח: ישנם מספר תכשירים בשוק שמגיעים בצורת תרסיס (סטרימר, אוטריויני ועוד). המי מלח מרככים את הנזלת ועוזרים בהוצאתה. מומלץ להשתמש לפני כל האכלה. תינוק שאפו סתום יתקשה לאכול. כדאי להימנע משימוש במשך הרבה ימים רצופים כי מי מלח  מייבשים את ריריות האף, אך אין לחשוש מזה בשימוש במשך ימים בודדים.
 3. תכשירים שמכילים תערובות שמנים להקלה על הנשימה: יש מספר תכשירים בשוק, הנמכרים בכל בתי המרקחת. השמנים בתערובות הם שמן אקליפטוס לימוני, שמן רוונסרה, לבנדר, מנטה ועוד.
 4. בצל- תרופת סבתא שעובדת. ניתן לחתוך בצל לקוביות, לקשור בתוך חיתול טטרה ולתלות מעל מיטת התינוק ללילה. תהיו מוכנים נפשית לריח, אבל עוזר.
 5. חלב אם- ניתן לטפטף חלב אם לאף לפני כל הנקה ע"י טפטפת נקיה. טפטפות קטנות נמכרות בכל בתי המרקחת. היות ובמגע ובנשיקות האם נחשפת לוירוס של הילד היא מפתת נוגדנים וחלב אם מכיל תאים של מערכת החיסון של האם ונוגדנים כנגד הוירוס של הילד.

כמובן שאם הנזלת הינה כרונית או אם מופיעים סימפטומים נוספים כגון שיעול, חום גבוה וכו', חשוב לגשת עם הילד לרופא על מנת לוודא שלא מדובר בחיידק, הדורש טיפול אנטיביוטי או בעיות אחרות המחייבות מעקב של רופא ילדים.

medium.583ac609-c708-4f41-916f-1b4449f7847e