מאת: שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת, מומחית בתאומים ומדריכת הורים לתאומים.

פייסבוק: שירי וינשטיין – מדריכת הנקה מוסמכת, הנקת תאומים

 

 • נורמלי להרגיש כאב בהנקה בימים הראשונים לאחר הלידה  – לא נכון!

 

בימים הראשונים, תחושת אי נוחות הינה שכיחה והתחושה אמורה לעבור תוך מספר ימים. כאב שלא נרגע לאחר מספר ימים / כאב שגורם לפציעות או לדימום / כאב שגורם לאמא לא לרצות להניק או להגביל את זמן ההנקה – חייב להיבדק באופן מיידי, מכיוון שסביר להניח שכאב זה נגרם עקב חיבור לא נכון לשד.

 

 • יש להימנע מהנקה כאשר הפטמות פצועות / מדממות – לא נכון!

 

זה נכון שזה לא נעים לראות פליטות דמיות אצל התינוק אבל מעבר לסבל של האמא, אין בעיה להניק עם פטמות מדממות (כמובן שצריך לטפל בבעיה)

 

 • בימים הראשונים לאחר הלידה, אין חלב – לא נכון!

 

בימים הראשונים לאחר הלידה יש קולוסטרום! הוא מגיע בכמויות מאוד קטנות, בדיוק מה שהתינוק זקוק לו ומאוד מאוד חשב שהתינוק יקבל אותו, מכיוון שקולוסטרום מכיל שפע של נוגדנים.

 

 • תינוק יונק 10 / 20 דקות, אחר כך זה רק פינוק – לא נכון!

 

בתחילת החיים, רפלקס היניקה מאוד חזק ועונה על כל צרכיו של התינוק, כל תינוק אוכל בקצב שונה ולכל תינוק קיבולת שונה, יש תינוקות שישארו זמן רב על השד ויש כאלה שמהרגע הראשון יסיימו מהר את ההנקה, לרוב ככל שהתינוק גדל, זמן ההנקה מתקצר. יש להבדיל בין יניקה תזונתית, בה התינוק מקבל חלב ובין יניקה לא תזונתית בה התינוק אינו מקבל חלב אבל מגרה את השד לייצור של חלב ועונה על צרכיו האחרים (שינה, גזים, חיבוק של אמא וכו)

 

 • אחרי 10 דקות, יש להפסיק את התינוק ולהעבירו לצד השני – לא נכון!

 

יש להקשיב לצרכי התינוק, לא לנתקו, אלא לאפשר לו להתנתק לבד. רק כאשר הוא התנתק לבד, אפשר להציע לו את הצד השני, אם ירצה יתחבר ואם לא אז כנראה שהוא אינו זקוק לו כרגע.

 

 • תשאבי, כך תדעי בדיוק כמה חלב התינוק שלך מקבל – לא נכון!

 

כאשר תינוק מתחבר לשד של אימו, משתחרר אוקסיטוצין. הדבר אינו קורה כאשר משאבה מחוברת לשד. כמות החלב שתצא ע"י שאיבה, תלויה בהרבה מאוד גורמים, למשל לחץ של האם. תינוק שמתחבר בצורה נכונה לשד ינק בצורה יעילה יותר ממשאבה .

 

 • יש לתת לתינוק מים בימים חמים – לא נכון!

 

חלב אם מספק את כל מה שהתינוק זקוק לו גם בימים חמים. יש להקפיד להניק לפי דרישה!

 • אסור להניק כשחולים – לא נכון!

להיפך, הנקה בעת מחלה מגנה על התינוק. כשהאמא מרגישה את הסימפטומים של המחלה, היא למעשה חלתה כבר כמה ימים קודם לכן ועל כן התרחשה כבר העברה לתינוק, אך עם זאת הגוף שלה כבר פיתח נוגדנים למחלה ולכן גם את הנוגדנים היא מעבירה לתינוק, כך שגם אם התינוק ידבק מאימו (לא וודאי כלל), הוא כנראה יחלה בצורה קלה.

 

 • אמא מניקה, חייבת לשים לב מה היא אוכלת – לא נכון!

67

חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת אבל אין שום צורך להימנע ממאכלים מסויימים או לאכול יותר מאכלים אחרים. הימנעות ממאכלים חריפים או ממצליבים כדי למנוע גזים לרוב לא תעזור.

 

 • חשוב לשתות המון כשמניקים – לא נכון!

 

אמא צריכה לשתות בהתאם לצמאונה ולא לשתות בכח. שתיה מעבר לצורך עלולה לפגוע בייצור החלב.

 

 • אסור לאמא מניקה לצרוך אלכוהול – לא נכון!

 

אלכוהול עובר בחלב ממש כשם שתרופות עוברות, צריכה מתונה של אלכוהול אינה בעייתית.

 

 • אי אפשר להניק תינוק מתחת למשקל 3 קילו / פג, יש להאכילו מבקבוק עד שמגיע למשקל  – לא נכון!

 

גם תינוקות קטנים מאוד מסוגלים לינוק, כמובן בהנחה שמצבם יציב, ואין שום סיבה למנוע זאת מהם. במקרים מסויימים תינוקות קטנים עלולים להתקשות ביניקה, ואולי יצטרכו מעט סיוע. במקרה שתינוק קטן זקוק לתוספת לאחר ההנקה, ניתן לספק לו אותה בדרכים אחרות מלבד בקבוק, כגון צינורית, מזרק.

 

 • תינוקות צריכים לינוק כל 3 שעות – לא נכון!

 

תינוק זקוק לינוק  על פי דרישה. הנקה אינה עונה רק על צרכי רעב. תנועת היניקה עוזרת לתינוק לעשות את צרכיו, להרגיע כאבי בטן, הנקה היא גם שתיה ובעצם עונה על כל צרכיו בעיקר בחודשי חייו הראשונים.